Matko Boska Smoleńska módl się za nimi…

Za zgodą autora, blogerki Chryzopraz z portalu blog-n-roll.pl publikuję jej krótki wpis sprzed kilku dni. Wierzę, że powstał z potrzeby serca. Obok Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Boskiej Ostrobramskiej i Michała Archanioła, niech będzie ten wizerunek jeszcze jednym, ważnym znakiem naszej Rzeczypospolitej, jej uniwersalnej wielkości i nieśmiertelnej chwały.

JB

===========================================

MBSMatko Boża Smoleńska, módl się za Nimi…

 |  Written by chryzopraz  |  9
Powstaniu wizerunków Osób Boskich, Matki Bożej i świętych, obrazów otoczonych wiarą w ich cudowną moc, a przez to czcią wiernych, towarzyszą zwykle legendy. Legendy są związane z cudownymi okolicznościami powstania, opowiadają o niezwykłości tworzywa czy nadludzkich mocach ich twórców.
Nie inaczej rzecz ma się z cudowną ikoną Matki Bożej Smoleńskiej.
Znajdująca się od 1079 r. w smoleńskim soborze Zaśnięcia Matki Bożej, Hodegetria* ta została wg. legendy napisana przez samego Łukasza Ewangelistę.
Ikona słynie cudami: prawosławni wierzą, że ocaliła Smoleńsk od Tatarów w 1238 r. oraz przyczyniła się do zwycięstwa wojsk rosyjskich w bitwie pod Borodino w 1812 r.

 

Dziś, w 4. rocznicę śmierci Pasażerów i Załogi tragicznego lotu do Katynia, w 74. rocznicę ludobójstwa w Katyniu, modlę się do Matki Bożej w ikonie Smoleńskiej

Któraś zasnęła na smoleńskim wzgórzu
Oparta skronią o chropawą korę
Przytul nas wszystkich
Pomóż wybaczyć
Módl się za nami
Matko Jedynego


* Zgodnie z tradycją autorem pierwszej ikony jest św. Łukasz. Na desce stołu, przy którym jadała Święta Rodzina, namalował portret Matki Bożej z Synem. Malowidło św. Łukasza trafiło do Konstantynopola i zostało umieszczone w Kościele Ton Hodegon. Wtedy nazwano go Hodegetria (inaczej Hodigitria), czyli ‘Ta, która wskazuje drogę’. Jest to najbardziej rozpowszechniony typ ikony, przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem: Maryja prawą dłonią wskazuje na Chrystusa, którego trzyma na lewym ramieniu.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.