Opis granicy stanu iwanowskiego ze stanem jeleńskim. Niewyjaśniony związek z daniną Damięckiego. Od rzeki Oster granica trudna do ustalenia. Przepisał, zredagował i mapką opatrzył Jakub Brodacki.
Jag 906, s. 65 wg pierwotnej numeracji (skan 73)
Wymierzono i ograniczono włók cztyry jako szyrzej w liście mierniczym opisano jest.
In folio 417.
[dalej następuje:]
Wypis z Ksiąg Komisarskich wyjęty rewizji IMP komisarzów na ten czas będą[c]ymi JMPana Wiażewicza, JMP Marcinkiewicza, JMP Wołodkiewicza, którzy województwa smoleńskiego włości w różnych stanach rewidowali. Wszystkie derewnie żyłe i z słobodczykiem nowoosadzonymi, pustoszy puste, rzeki i bobrowe gony w każdym stanie z osobna porządnie spisane, czynsze okładu i dań miodową dawanie jako wiele pudów, abo miednic z której włości albo puszczy do skarbu JKM ziemej [?] dawali i względem dani miodowych, aby się ujma skarbu JKM nie działa każdego stanu, w którem puszcza jest. Każdy [nieczytelne]…ucha swój bartnego drzewa granice znamiona pewne po rzeczko[nieczytelne] [s. 66:] po błoto o pięb [obręb?]. A pewną dań z każdego boru bartnego drzewa wiele mieni [nieczytelne]wać mają, znosząc się z temi wylezmi [?] każdego stanu z osobna granice.
IchMP komiasarze w rewizji swojej dostatecznie w księgach opisali stanu iwanowskiego rubież stanu jeleńskiego.
Naprzód od rzeki Chmary zaczyna się rubież stanu jeleńskiego z stanem iwanowskim po rzekę Dercionkę. Rzeką Dercionką w wierzchowie w mech pod mały borek. A ze mchu małego borku w wierzchowie rzeczki Czepinki. Z tamże stanem jeleńskim. Z tego wierzchowia Czepinki śrzodkiem rzeczką Czepinką idąc w rzekę Stomikę. Rzeką Stomiecią w górę po filków mostek. A od Filkowego Mostku trochę w prawo suchodołem w rzeczkę Radomkę. Rzeczką Radomką w wierzchowie. A z wierzchowia suchodołem w ruczaj Terech. A ruczajem Terechem w niż po drogę rosławską do Smoleńska idącą po lesie gdzie stan jeleński z stanem iwanowskiem kończy granica rosławska.
Uchodów bartnych z stanem iwanowskim po drogę rosławską i smoleńską [niezrozumiałe: ku Rosławiu?] idąc po rzeczkę Koskowkę. Rzeczką Koskowką w niż w rzekę Kropiwnę. Rzeka Kropiwna w niż w rzekę Oster. A rzeką Ostrzem w niż w Ułasowski Ruczaj rubież, który wpada w rzekę Estyz [?]. Temże ruczajem ułasowskim rubieżem w rzekę Surokwaszonką. A rzeczką Surokwaszonką w [nieczytelne] w ruczaj Bołotowski rubież. A ruczajem Bołotowskim rubież z bin a z bin [?] w rubież IMPP Suchodolskich województwa mścisławskiego. Ta[m] się rubieże kończą iwanowski, rosławski przy granicy mścisławskiej.
Te rubieże uchodów bartnych i puszczy JKM stanu iwanowskiego, jeleńskiego, rosławskiego starożylcy ziemcy odwodzili, mianowicie wójt Waśko Chrotoneli [z Rotoneli?], Ułus Chrotoneli z Czerepowa, Konuch Bartnik, Ciszka Chamsakow z Połuhowa, Łukian Połujanow, Zienow Turyn, Astap Fiedczoneli na Siatułowie, Iwaszka Achremow na Starychowie, Iwaszka [i] Opanas Fiedorowiczowie, Złobowie, Pietrusza Jakim, Śliszka Sawin z Andronowa, Mierliusz Jakimow z Andronowa, Hujszafiklejow [?] z Szakałowa, Kasniej Fiedorow, Cimach Fiedoroch. [tu jakiś nieczytelny dopisek i pod spodem:] 417
=====================================
Komentarz:
Danina Damięckiego we włości iwanowskiej. Trudno powiedzieć jak się ma do tego opis granicy między stanem iwanowskim a stanem jeleńskim i ujezdem rosławskim, zaczerpnięty z ksiąg komisarskich. Jest to jednak ciekawy dokument pozwalający na przeprowadzenie granicy na mapie.
O Damięckim patrz w Metryce Litewskiej księga 108 s. 654 (konfirmacja na zaścianek Sujmiszcze we włości dąbrowieńskiej z 4.06.1639 r.) i księga 110 s. 257 (konfirmacja na pustosz Szyszynowo i Białowusowo we włości katyńskiej z 15.11.1633 r.). Informacja od Władymira Prochorowa.