Piotr Świacki otrzymuje wymiar derewienek Nowosiele, Wisienka, Sieprikino, Chołm, Koszelowo, Dubrowka we włości skaczkowskiej (bohorodzkiej) nad rzeką Wop. Przepisał, zredagował i mapką opatrzył Jakub Brodacki.
Uwaga! Mimo niezłych map i dokładnego opisu, granice wymiarów są trudne do oznaczenia.
Jag 906, s. 276 wg pierwotnej numeracji (skan 259)
Adam Zaręba mierniczy JKM województwa smoleńskiego przysięgły.
Czynię wiadomo tym pisaniem moim, iż za przywilejem JKM PNM JMP Piotrowi Świackiemu na włók sześćdziesiąt danym i za osobliwem listem od JKM do mnie pisanem, abym wymierzył gruntu do paszni i osady zgodnego włók sześćdziesiąt JMP Piotrowi Świackiemu, mianowicie w derewienkach w Nowosielu, w Wisience, Sieprikinie, Chołmie i w pustoszach Koszelowie, w Dubrowce w województwie smoleńskiem w stanie bohorodzkiem, we włości [sic!] szkaczkowskiej nad rzeczką Wopią leżące i na suchodołach.
Tego gruntu ograniczenie tak się w sobie ma. Pierwsza ściana granice od rzeki Wopi od ujścia rzeczki Niechreby, która rzeczka zajmuje wielki łuh sianożęciami z lasem czarnem błotnem z dawna do Nowosioła należącym po jeziorko Robotkino i po wychod z niego Połoszczynę, przy której dąb z krzyżami, wpadając w rzeczkę Niechrebę. Z tego jeziorka Robotkina idąc wedle gruntu cerkwie Mikoły Świętego Nowosielskiego do Urabielińskiego rowu [Strabielińskiego?], którem idzie granica w górę w wierzchowie do granice JMP Reuta stolnika smoleńskiego derewnie Czystej do kopca na starej między usypanego, który dzieli grunty po lewej ręce cerkwi [tu słowa nieczytelne: w hyri?] pana Reuta grunt czysty, a po prawej stronie grunt pana Piotra Świackiego Nowosiela. Od tego kopca tąż ścianą starą granica idąc w rzeczkę Czystą. A rzeczką Czystą w niż w rzekę Wopią środkiem w niż idąc do ujścia Niechreby rzeczki. U którego się pierwsza ściana granice zaczęła i tam się kończy.
W tem obrębie pierwszym [s. 272:] wymierzono włók dziewiętnaście morgów dwadzieścia sześć sznurów dwa. Sianożęci dwie niewielkie zostały wolne od pomiaru na brzegu rzeki Wopi: jedna pana Otmęka [Otminka], a druga sianożęć cerkwie Mikoły Świętego Nowosielskiego.
W drugim obrębie w derewience Wisience, w pustoszce Kąkolowie wymierzono włók trzydzieścia morgów piętnaście.
Tego gruntu ograniczenie. Pierwsza ściana od okolice rzeczki Wisienki wzdłuż gruntu pana otmenkowego pustoszy Krzywopustowa idącej i do ujścia rzeczki Miechowatki, którą idąc wprzód aż do Kozłowski pustoszy, po lewej stronie grunt JKM pustoszy Muchowatki. Między temi pustoszami usypany kopiec na starej granicy przy drodze z Wrotyszyna do Wisienki idącej. Tąż granicą wzdłuż idąc w granicę poprzecznią pana Reuta, na której usypany kopiec. Tą granicą starą idąc w granice stare poczynku Michajłowa JKM. Tąż granicą idąc podłużnią w granice pustoszy Krzywopustowa w rzeczkę Wisienkę, którą idąc [nieczytelne] w okolice do pierwszej ściany. U której się pierwsza ściana granice zaczęła i tam się kończy.
W trzecim obrębie derewience Saprikinie, w której wymierzono włók czternaście morgów dwadzieścia. Pierwsza ściana granice od rzeczki Polnej od kopca pobocznego, który dzieli grunt pani Wihelmowej wdowy po lewej ręce, a po prawej pana Świackiego Soprikina. Od tego kopca starą granicą prosto w rów starej granice, którym idąc do granic pana Otminka i gruntu pana Biegańskiego. Tąż starą granicą wedle gruntów panów Siezikich [Sielskich?], pana Bernata i pana Jana, JPana Rodiana [?] Woiera, do kopca pobocznego, przy drodze z Kuźmina do Sapnikina idącej usypanego na starej między. Tąż starą miedzą idąc aż do kopca pana otmenkowego pustoszy Grotka [Grodka?]. Tąż ścianą idąc starą granicą w granicę samuelowską z panem Otmenkiem poprzecznej ściany, na której kopiec usypany. Tąż miedzą wzdłuż idąc, w granice paniej Wilhelmowej wdowy, do kopca pierwszego. U którego się pierwsza ściana granice zaczęła i tam się kończy.
W czwartym obrębie w derewience Chołmie i w pustoszce Dubrowie wymierzono włók dziewięć morgów dwadzieścia.
Tego gruntu pierwsza ściana granice od rzeczki Niechreby od ujścia rowku małego po starą granicę Chołmu derewienki. Którą idąc, zajmując pustoszkę Dubrowkę do drogi starej, która idzie do Hoshonowa [Korbonowa?], do kopców dwóch, przy niej [s. 278:] usypanych: jeden JMP Reuta stolnika smoleńskiego, a drugi kopiec pana Świackiego z okraju [?] pustoszy Chozajnowa usypanych. Od tej drogi i kopców lewo po kraj pustoszy Chazajnowa w wielki rów. A rowem wielkiem granice cerkwie Mikoły Swiętego. Tąż granicą cerkiewną idąc do kopca pobocznego przy drodze z Nowosiela do Chołmu idącej usypanego, który dzieli po lewej ręce grunt cerkiewny, a po prawej Chołmu. Tąż starą miedzą cerkiewną w wielki rów. A rowem w niż, w rzeczkę Niechrebę. A rzeczką Niechrebą w górę do pierwszej ściany starej granicy. U której się granica zaczęła i tam się kończy.
W tem ograniczeniu kopcami narożnemi i pobocznemi dostatecznie usypano i na różnych drzewach krzyże i po trzy wręby wycięto. Które to włók sześćdziesiąt za przywilejem JKM wymierzawszy i dostateczne ograniczenie uczyniwszy, podałem w moc wieczyste dzierżenie prawa lennego JMP Piotrowi Świackiemu. Co dla lepszej wiary i pewności daję mu ten list mój wymiaru i ograniczenia mego z podpisem ręki mej własnej i z moją pieczęcią. Pisan w Nowosielu dnia szóstego augusta roku tysiąc sześćset trzydziestego ósmego. M[anu] P[ropria].