Mapy sporządzone własnoręcznie dostępne są zbiorczo w galerii map. Poniżej daję bibliografie map.
Materiały geograficzne drukowane
Smoleńskaja obłast’. Regionalnyj atłas (Смоленская область. Региональный атлас), 2001
Materiały geograficzne on-line
- Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich (z wyszukiwarką!). Niestety do dziejów smoleńszczyzny mało wiadomości, a co gorsza wyszukiwarka nie znajduje słowa “Smoleńsk”, mimo że hasło to na pewno się w słowniku znajduje pod stroną 897 tomu X, a województwo pod stroną 342 tomu V. Układ tomów też dziwaczny, np link do tomu 9 znajduje się między tomem 4 a 5.
- Granica z powiatem orszańskim – mapka nieznanego pochodzenia z XVIII wieku. Dzięki tej polskiej mapie dowiadujemy się o granicy województwa smoleńskiego z powiatem orszańskim, a ściślej: granicy guberni smoleńskiej z powiatem orszańskim. Domyślać się jednak można, że w I poł. XVII wieku granica ta przebiegała podobnie. Tu wersja bliższa oryginałowi na stronie Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego.
- Ciekawa mapa guberni smoleńskiej i namiestnictwa kałuskiego (ujezd sierpejski przejściowo należał do Rzeczypospolitej!). Obie mapy ( a właściwie atlasy) wykonane w XVIII wieku są na tyle dokładne, że pozwalają ustalić granice poszczególnych ujezdów.
- Mapa guberni czernichowskiej z wieku XIX, obejmująca dawny powiat starodubski (ujezdy: poczepowski, mstarodubski oraz suraski (Suraż), ale bez ujezdu trubeckiego, który należał do guberni orłowskiej (mapa).
- Mapy dwu i jednowiorstówki obejmujące północną część województwa smoleńskiego kapitalne tzw. Планы генерального межевания (ПГМ), wykonywane ręcznie od roku 1765 do połowy XIX wieku. Tamże mapy w tej skali namiestnictwa kałuskiego oraz ujezdu trubeckiego (w XIX wieku w granicach guberni orłowskiej). Są to najlepsze źródła kartograficzne do historii województwa smoleńskiego, jakie znam. Niestety bardzo trudne w obsłudze… Także patrz strona kartolog.ru.
- Słynna mapa Zannoniego z 1772 roku. Dostępna na śląskiej bibliotece cyfrowej oraz francuskiej bibliotece narodowej, także tutaj! Mapster. Gubernia Smoleńska oraz południowa część dawnego województwa smoleńskiego i północna część dawnego województwa czernichowskiego.
- Z roku 1773 pochodzi petersburska mapa Jacoba Friedricha Schmidta Mappa generalis Gubernii Smolenscensis in suos circulos divisi na stronie CBN Polona.
- Karta dawnéj Polski z przyległemi okolicami krajów sąsiednich według nowszych materyałów na 1:300000 autorstwa Wojciecha Chrzanowskiego z połowy XIX wieku. Mozna ją obejrzeć na stronie kpbc ale do ściągnięcia jest na stronie nieocenionego mapstera (tutaj skorowidz). Na tej stronie arkusz 9, 16 i 23 obejmuje (nie w całości) obszar województwa smoleńskiego. Wynika to z faktu, że przed wydaniem pracy Godziszewskiego nie znano dokładnego przebiegu granicy po pokoju polanowskim 1634 roku.
- Mapy trójwiorstówki z obszaru smoleńszczyzny – podstawowe źródło geograficzne do historii województwa smoleńskiego. Patrz także Karty Szuberta.
- Mapy RKKA 1:50000 z okolic południka 36 (niestety dla smoleńszczyzny tylko niektóre) można znaleźć na różnych stronach: 1 , 2, 3. Wydaje się, że wszystkie te mapy pochodzą z jednego źródła, czyli z niemieckiej strony Uniwersytetu w Greisfaldzie.
- Mapa Operationskarte „R” : im Maße 1:400 000. N 2. Smolensk wytworzona przed 1914 rokiem przez Cesarsko-Królewski Wojskowy Instytut Geograficzny w Wiedniu (Kaiserlich-Königliches Militär-Geographisches Institut) w zbiorach Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych. Jest to publikacja wieloczęściowa, tamże więcej austriackich map ze Smoleńszczyzny.
- Mapa RKKA 1: 100000 na stronie deposit files (link); jakość skanów słaba, lecz wystarczająca. Aby pobrać wybierz „regularne pobieranie” a następnie zapłać im te 4,95 zł z VAT, przy czym musisz uważać, aby wygasić subskrypcję, gdy już nie będzie potrzebna (w przeciwnym razie będziesz ponosił koszty i tracił pieniądze z komórki). Tej mapy wszędzie pełno w internecie, więc może znajdziesz lepszą wersję.
- Oblężenie Smoleńska przez Moskali w 1633 roku.
- Słynna mapa Hondiusa obrony Smoleńska w roku 1634
- OpenStreetMap – tworzona społecznymi siłami konkurencja dla googlemaps. Przy jej pomocy można czasem znaleźć na mapie miejscowości, których nie ma na googlemaps